/  Blog   /  Jakie studia warto wybrać? Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Jakie studia warto wybrać? Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Wybór kierunku studiów i uczelni to ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Część absolwentów szkół średnich ma ściśle sprecyzowane plany, inni do ostatniej chwili rozważają, jakie studia wybrać. Różnorodna i bogata oferta kształcenia szkoły wyższej pomaga w procesie decyzyjnym. Istnieją rozmaite ciekawe kierunki, które otwierają wiele możliwości zawodowych. Warto im się przyjrzeć, jeśli nie do końca ma się plany dotyczące dalszego kształcenia i przyszłej drogi zawodowej.

Co studiować? Jak wybrać studia?

Rozważając kwestię tego, co studiować, należy wziąć pod uwagę własne predyspozycje, pasje i zamiłowania, ale też zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z danej dziedziny. Dobrym wstępem do analizy swoich planów jest zastanowienie się nad tym, gdzie chciałoby się widzieć siebie za kilka lat. Czy taka wizja jest możliwa do zrealizowania i co ją może przybliżyć? W tym, jak wybrać studia, pomocne jest także wypisanie swoich mocnych cech i ich przydatności w danej dziedzinie.
Poszukując kierunku dla siebie, trzeba również zastanowić się nad preferowanym trybem kształcenia. Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna poza standardowymi formami pobierania nauki – studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi – umożliwia również studiowanie przez Internet. Dzięki studiom online ma się szanse połączyć zdobywania wiedzy z pracą zawodową i życiem osobistym.

Ciekawe kierunki studiów dla umysłów ścisłych

Jeśli masz umysł ścisły i interesują Cię nowoczesne technologie, zapoznaj się z ofertą kształcenia na studiach inżynierskich. Na stronie Uczelni Lingwistyczno-Technicznej w Przasnyszu znajdziesz ofertę m.in. budownictwa pasywnego i drogowego czy konstrukcji budowlanych. Możesz się spełniać zawodowo, modernizując budowle i budynki lub projektując skomplikowane obiekty. Kształcąc się z zakresu inteligentnego sterowania technologiami OZE, z pewnością nie można narzekać na brak zatrudnienia w przyszłości. To nie tylko ciekawe studia, ale też przyszłościowe kierunki, które mogą być trampoliną do kariery zawodowej.

Jaki kierunek studiów wybrać? Zarządzanie

A może czujesz smykałkę do ekonomii, fascynują Cię zjawiska zachodzące w obszarze przedsiębiorstw i instytucji i chcesz rozwinąć wiedzę z marketingu i finansów? Czeka na Ciebie jedna z wielu specjalizacji z zarządzania, m.in. marketing w social mediach czy zarządzanie kryzysowe. Zarządzanie to dobre studia dla niezdecydowanych, którzy interesują się pewną dziedziną, a nie do końca jeszcze wiedzą, co chcieliby robić w przyszłości. W toku nauki z pewnością ich plany się wyklarują. Interdyscyplinarność kierunku otwiera wiele zawodowych możliwości.

Ciekawe studia – lingwistyka

Obecnie duży nacisk kładziony jest na rozwój kompetencji miękkich. Studia humanistyczne poszerzają umiejętności z tego zakresu. Jeśli jesteś humanistą i masz zdolności językowe, zastanawiając się nad tym, jakie studia wybrać, skieruj swoją uwagę na ofertę kierunków lingwistycznych. Skończenie filologii angielskiej, niemieckiej lub rosyjskiej to szansa, by znaleźć interesującą pracę nie tylko jako nauczyciel, co jest najczęściej kojarzone z tą ścieżką edukacyjną, ale też tłumacz, czy pracownik rozmaitych międzynarodowych korporacji i różnego rodzaju instytucji.

Nie wiem, na jakie studia iść

Wybierając kierunek studiów, warto sobie uświadomić również, jakich błędów nie popełniać. Jednym z nich jest naśladowanie znajomych, sugerowanie się opinią i naciskami innych osób lub podążanie za modą. Wybór najbardziej obleganych kierunków, które nie zawsze są spójne z naszymi zainteresowaniami i oczekiwaniami, może wiązać się z poczuciem frustracji, zniechęceniem i skutkować zmianą ścieżki kształcenia, porzuceniem studiów lub poczuciem niespełnienia w przyszłości.

Studia to czas na rozwój kompetencji i poszerzanie horyzontów. Podczas kształcenia mogą dojrzewać przyszłe plany. Nawet jeśli nie wiesz, jakie studia wybrać i co chcesz robić w przyszłości, zastanawiając się nad swoimi atutami i zainteresowaniami, możesz obrać pewną drogę, którą z czasem uściślisz przez wybór specjalizacji, studiów magisterskich, czy też podyplomowych, które są już konkretnie sprecyzowane.