Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Co po maturze – lepiej wybrać studia czy pracę?

Co po maturze – lepiej wybrać studia czy pracę?

Egzamin maturalny i zakończenie szkoły średniej to ważny etap w życiu młodych ludzi. Jest to czas, kiedy wiele osób zaczyna się usamodzielniać i podejmuje pierwsze dorosłe decyzje. Dla niektórych z nich mogą się one wiązać z wyborem studiów, inni rozważają możliwość zdobycia zatrudnienia, a jeszcze inni planują zagraniczne podróże. Co robić po maturze? Lepiej wybrać studia, czy szukać pracy?

Lepiej iść na studia czy do pracy?

Zdobywając wykształcenie średnie po maturze, można iść na studia dzienne, zaoczne, łączyć pracę z nauką, lub zrezygnować z dalszej edukacji na rzecz zajęć zawodowych. Na osoby, które zastanawiają się, co robić po szkole średniej, czekają również rozmaite kursy i szkolenia, które także mogą otworzyć szansę na znalezienie swojego miejsca na rynku pracy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czym się zająć po liceum. Wybór zależny jest od indywidualnych celów, oczekiwań i predyspozycji. Najlepiej poddać analizie każdą opcję, przemyśleć plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, by dopasować je do swojej wizji przyszłości.

Co robić po maturze? Jak wybrać studia?

Wybierając kierunek studiów, warto wziąć pod uwagę swoje preferencje, mocne strony, jak i zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów z danego obszaru zawodowego. Należy zastanowić się nad własnymi celami zawodowymi i przemyśleć, co pozwoli się zbliżyć do ich osiągnięcia.

Studia dzienne ciężko pogodzić z pracą na pełen etat, są one przeznaczone raczej dla osób, które chcą się skoncentrować na nauce, poświęcać jej czas od poniedziałku do piątku i ewentualnie podjąć się dodatkowych zajęć w niepełnym wymiarze czasowym. Po maturze można też zdecydować się na to, by rozpocząć karierę zawodową i podjąć kształcenie w formie niestacjonarnej lub online. Nauka przez internet staje się coraz bardziej popularna. To wygodny sposób, by kontynuować edukację, realizować swoje plany, dbać o swój rozwój i mieć czas na pełnoetatową pracę.

Jaka praca po liceum z maturą?

Zdobywając dyplom ukończenia liceum i otrzymując świadectwo maturalne, można znaleźć pracę, nawet jeśli nie ma się doświadczenia zawodowego. Na pytanie: co po liceum, jeśli nie studia, odpowiedzią mogą być oferty pracy, które są kierowane do osób bez kwalifikacji i wyższego wykształcenia. W wielu sektorach pracodawcy oferują przyuczenie. Z czasem można zapisać się na studia, by wspinać się po drabinie zawodowej, postawić na swój rozwój i otworzyć sobie szansę na lepsze stanowisko. W niektórych branżach firma dofinansowuje kształcenie.

Wykształcenie po maturze pozwala na podjęcie zatrudnienia np. w handlu. Praca sprzedawcy lub przedstawiciela handlowego polecana jest osobom, które są komunikatywne, cierpliwe, mają wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Inną opcją na pracę po liceum z maturą jest znalezienie zajęcia w branży HoReCa. Można objąć stanowiska barmańskie, kelnerskie zarówno w restauracjach, jak i fast foodach. Bez doświadczenia po szkole średniej możliwe jest też zatrudnienie np. w recepcji.

Istnieje wiele różnych opcji rozwoju dla osób po maturze. Kończąc rozmaite kursy, zwiększa się szanse na to, żeby znaleźć miejsce dla siebie na rynku pracy. Warto zdobywać dalsze wykształcenie, dostęp do nauki w trybie zdalnym lub online pomaga łączyć pracę z nauką i osiągać kolejne cele w karierze zawodowej, poszerzając horyzonty i rozwijając umiejętności.