Praca na studiach – jak pogodzić pracę ze studiami
Osoby, które chcą studiować, nie zawsze dysponują odpowiednim wsparciem finansowym rodziny. Pragną się usamodzielnić, odciążyć budżet rodziców i znaleźć pracę. Studenci podejmują również zatrudnienie, by szybciej rozpocząć karierę zawodową i zdobyć doświadczenie. Czy praca na studiach dziennych jest możliwa, czy może lepszą opcją jest studiowanie w trybie zaocznym? Gdzie szukać zatrudnienia?
Zalety pracy na studiach
Podjęcie pracy na studiach jest szansą na lepszy start w dorosłość. To lekcja samodzielności, możliwość usamodzielnienia się, rozwoju i rozszerzenia kompetencji. Nawet wykonując mniej ambitne zajęcia, niż te, które chce się pełnić po otrzymaniu dyplomu, uczy się kultury pracy. Pracodawcy cenią osoby, które były już gdzieś zatrudnione. Dodatkowe obowiązki i sprawdzenie się w nowej roli to kolejne doświadczenia, które kształtują młodego człowieka. Chętniej wybierani są kandydaci, którzy mogą uzupełnić sekcję „zatrudnienie” w CV. Kolejną kwestią dotyczącą zalet pracy podczas studiów jest zdobywanie nowych znajomości, również tych zawodowych.
Studia dzienne i praca
Wiele osób zastanawia się, jak pogodzić pracę ze studiami dziennymi. W niektórych branżach pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów, również tych, którzy uczą się w trybie stacjonarnym. Możliwość dostosować grafiku i praca w niepełnym wymiarze godzin to doskonała opcja dla studiujących dziennie. W weekendy i popołudnia można pracować m.in. w gastronomii, handlu czy hotelarstwie. Zleceniodawcy zwracają uwagę na dyspozycyjność i sporządzają grafik według możliwości pracowników. Nawiązanie współpracy z żakami pozwala im na spore oszczędności – nie muszą płacić składek na ubezpieczenie, a młodzi ludzie otrzymują wynagrodzenia bez potrąconego podatku, co jest dla nich atrakcyjne.
Można wybrać zajęcie, które ma głównie podreperować finanse i wykonywać proste zadania lub postawić na rozwój umiejętności i szukać zatrudnienia z obszaru zainteresowań i kierunku kształcenia. Studia zaoczne stwarzają możliwości pracy od poniedziałku do piątku i wyrobienia pełnego etatu. Nauka w takim systemie to nie tylko opcja dla uczniów, którzy dopiero zaczynają edukację na uczelni wyższej i karierę zawodową, ale tez wszystkich chcących się przebranżowić czy podnieść kwalifikacje, łącząc naukę z pracą.
Jak pogodzić studia z pracą?
Kolejną opcją na to, by zdobyć pieniądze, nabyć doświadczenie i podszkolić swoje kwalifikacje zawodowe jest możliwość pracy sezonowej. Studenci chętnie korzystają z szansy zatrudnienia w wakacje. To właśnie w czasie urlopowym można znaleźć pierwszą pracę w wielu firmach. Poszukiwani są pracownicy czasowi również na zastępstwo. Okres letni pozwala na sprawdzenie swoich predyspozycji, także korzystając ze stażu lub zgłaszając się na praktyki.
Studia i praca – nauka online
Osoby, którym zależy na oszczędności czasu, nie muszą fizycznie przebywać w uczelni, mogą skorzystać z możliwości kształcenia przez Internet. Studia online pozwalają dostosować naukę do życia zawodowego. Jest to elastyczna forma studiowania, z której korzysta coraz więcej osób. Materiały dydaktyczne i zadania do samodzielnego wykonania udostępniane są za pośrednictwem nowoczesnych platform e-learningowych. Studenci mogą uczestniczyć w zajęciach na żywo lub odtwarzać nagrywane i przechowywane w systemie treści o dowolnej porze i z każdego miejsca. Jest to również szansa na zdobycie wykształcenia przez osoby, które mieszkają w znacznej odległości od ośrodków kształcenia.
Praca na studiach jest możliwa niezależnie od tego, jaki tryb kształcenia się wybierze. Dużo zależy od motywacji, chęci i organizacji osoby zainteresowanej.