Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Pierwsza praca po studiach — jak ją znaleźć?

Pierwsza praca po studiach — jak ją znaleźć?

Wielu absolwentów wiąże wielkie nadzieje związane z pierwszą pracą, jaką podejmą po ukończeniu studiów. I rzeczywiście, pierwsza zdobyta posada może okazać się świetnym początkiem kariery, jednak bardzo często nie jest związana z ukończonym kierunkiem. Wymagania pracodawców rosną, przez co osoby bez doświadczenia mogą łatwo zrazić się pierwszymi niepowodzeniami. Dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, by zwiększyć swoje prawdopodobieństwo sukcesu w czasie poszukiwań pierwszej pracy.

Jak znaleźć pracę po studiach?

Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakiej branży poszukujesz pracy. Niektóre osoby kończą studia z założeniem, że ich przyszłe zajęcie nie musi być stricte związanie z wybranym przez nich kierunkiem. Niektórzy z kolei będą mieli bardzo sprecyzowaną ścieżkę kariery. Przykładowo absolwenci pielęgniarstwa będą szukać zatrudnienia w szpitalach, a osoby, które ukończyły studia prawnicze, będą aplikować do kancelarii adwokackich. Nie we wszystkich przypadkach stanowisko czy zawód jest z góry narzucone po ukończeniu studiów.

W takich przypadkach można szukać pracy na kilka sposobów. Możesz aplikować na dane stanowisko za pośrednictwem znanych portali z ogłoszeniami lub poprzez media społecznościowe. Innym sposobem na zdobycie pierwszej pracy jest zgłoszenie się do akademickiego biura karier. Często pracodawcy sami zgłaszają się do szkół wyższych. Oczywiście mają oni świadomość, że absolwenci to osoby dopiero zaczynające w branży, więc w tym przypadku nie musisz obawiać się o swój brak doświadczenia. Możesz także pójść do urzędu pracy. Pracodawcy często przyjmują osoby początkujące na staż, by przygotować je do samodzielnego wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Pamiętaj także, że jeżeli interesuje Cię praca w danej firmie, nie obawiaj się wysłać do niej CV, nawet jeśli obecnie nie prowadzi ona rekrutacji. Może się okazać, że odezwą się do Ciebie za jakiś czas, gdy będą poszukiwać pracownika o Twoich kompetencjach.

Nie mogę znaleźć pracy po studiach bez doświadczenia?

Chociaż konkurencja na rynku pracy nieustannie rośnie, to nawet bez doświadczenia można rozpocząć pracę na ciekawym stanowisku. Pamiętaj, że czasem dla pracodawcy nie będzie ważne Twoje doświadczenie, ale zaangażowanie, ukończone kursy czy kompetencje miękkie. Może się okazać, że zostaniesz zatrudniony ze względu na łatwość nawiązywania kontaktów z klientami, biegłą znajomość języka obcego, lub posiadanie uprawnień, które udało Ci się zdobyć jeszcze w trakcie trwania studiów.

Dlatego nie należy się zniechęcać. Wiele osób ze względów finansowych przyjmuje pracę niekoniecznie związaną z ich wykształceniem, jednak w międzyczasie poszukują takiej, która pomoże im w rozwoju kariery. Innym udaje się znaleźć pracę w zawodzie bardzo szybko. W tym przypadku nie ma reguły.
Warto też wspomnieć, że dużo zależy nie tylko od osoby poszukującej, ale także lokalnego rynku pracy. W małych miejscowościach otrzymanie wymarzonego stanowiska może się okazać znaczniej trudniejsze niż w dużych miastach, które zwykle są siedzibą firm.

Pierwsza praca po studiach – zarobki

Nie będzie chyba dla nikogo zdziwieniem, że wysokie zarobki zwykle przychodzą wraz ze stażem i doświadczeniem. Często osoba początkująca musi poświęcić wiele czasu, zanim jej praca będzie przynosić oczekiwane rezultaty, a do tego dochodzą jeszcze szkolenia oraz okres wdrożeniowy. Z tego względu pracodawca może na początek zaproponować niezbyt satysfakcjonujące zarobki. Sytuacja wygląda jeszcze trudniej w przypadku płatanych staży. W takich przypadkach wynagrodzenie może wynosić nawet mniej niż najniższa krajowa. Czy zatem należy się tym zrażać? To zależy. Bardzo często to łatwy sposób na zdobycie doświadczenia, a co za tym idzie szansa za wyższe zarobki lub pracę w wymożonym zawodzie. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zarabianie tak niskich kwot, przez co rezygnują z wybranej ścieżki kariery.