Praktyki studenckie – gdzie szukać praktyk zawodowych i stażu na studiach? Jak znaleźć najlepsze praktyki?
Praktyki studenckie to nieodłączny element studiów wyższych. Wpisane są w program nauczania. Bez zaliczenia ich, nie można uzyskać dyplomu. Jest to wartościowe doświadczenie, które wpływa na poszerzenie wiedzy, zdobycie praktycznych umiejętności i poznanie środowiska zawodowego w branży spójnej z wybranym kierunkiem studiów. Sprawdź, jak znaleźć praktyki i jak dostać się na staż.
Jak szukać praktyk? Jakie miejsce warto wybrać?
Wielu studentów zastanawia się, gdzie szukać praktyk zawodowych. Część osób chce po prostu zdobyć zaliczenie bez głębszego zastanawiania się nad wyborem miejsca. Takie podejście to strata szansy na możliwości, jakie otwierają się podczas tego rodzaju pracy. Praktyki pozwalają na adaptację do środowiska zawodowego i stawianie pierwszych kroków w drodze do budowania kariery, dlatego warto udać się do firm, w których chciałoby się pracować w przyszłości. Potencjalni pracodawcy mogą docenić zdobyte doświadczenie, które zasila CV, również istnieje szansa, że osoby przyjmujące praktykantów, dostrzegą ich potencjał, proponując zatrudnienie. Rozmowa o praktyki może być traktowana jako trening do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.
Praktyki studenckie to też czas, gdy zdobywa się kontakty zawodowe, poznaje nowych ludzi i poszerza kompetencje miękkie. Wykonując obowiązki na interesujących nas stanowiskach, możemy upewnić się, czy obrana ścieżka kształcenia i wymarzony zawód w praktyce spełniają nasze oczekiwania.
Gdzie szukać praktyk zawodowych?
Jednym ze sposobów na to, gdzie szukać praktyk zawodowych, jest sprawdzanie na bieżąco strony biura karier lub osobiste udanie się do niego. Niektórzy pracodawcy sami zgłaszają zapotrzebowanie na praktykantów. Można też złożyć podanie o praktyki studenckie do dowolnie wybranej przez siebie firmy, udając się do niej bezpośrednio. Dodatkowa osoba do pracy, bardzo często jest mile widziana i chętnie przyjmowana przez pracodawców. Kolejną opcją na to, jak znaleźć praktyki studenckie, jest przeglądanie ofert w popularnych serwisach ogłoszeniowych i w grupach tematycznych w social mediach. Jeszcze jedną z wielu możliwości na to, jak znaleźć staż lub zostać praktykantem, jest pozyskanie ciekawej oferty podczas organizowanych co jakiś czas targów pracy.
Praktyki a staż na studiach – jaka jest różnica?
Liczba godzin praktyk zależna jest od uczelni tak jak i szczegóły dotyczące wszelkich formalności. Zazwyczaj umowa nawiązana jest między pracodawcą a uczelnią oraz studentem, a osoba przyjęta na praktyki nie otrzymuje za nie wynagrodzenia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku stażu, który jest płatny. W zatrudnieniu osoby chcącej wykonywać określone obowiązki uczelnia nie bierze udziału i nie jest stroną umowy. Staż trwa dłużej – zazwyczaj kilka miesięcy i jest również doskonałą okazją, by poszerzyć swoje kompetencje i zdobyć doświadczenie na danym stanowisku. Stażysta, który się sprawdzi, ma szansę po zakończeniu stażu zostać etatowym pracownikiem firmy i przejść na umowę o pracę.