/  Blog   /  Studia zaoczne – jak wyglądają i dlaczego warto je wybrać?

Studia zaoczne – jak wyglądają i dlaczego warto je wybrać?

Studia dzienne nie są rozwiązaniem dobrym dla każdego. Zazwyczaj decydują się na nie młode osoby, które dopiero co ukończyły szkołę średnią oraz dysponują dużą ilością czasu. Niestety, nie zawsze ten tryb nauki jest możliwy do ukończenia. Praca, rodzina czy inne zobowiązania sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na codzienne spędzanie wielu godzin na uczelni. Jeśli ten problem dotyczy też Ciebie, koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu. Może okazać się, że studia zaoczne to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Studia zaoczne – Co to właściwie oznacza?

Główną różnicą pomiędzy studiami zaocznymi a dziennymi jest rozkład zajęć. Zajęcia na studiach zaocznych odbywają się w weekendy i są organizowane w formie zjazdów, które zwykle składają się z dłuższych bloków godzinowych. Dzięki temu nie ma potrzeby, aby zjawiać się na uczelni każdego dnia. Czy studia zaoczne są co tydzień? Na części uczelni tak, jednak zwykle zjazdy organizowane są co 2 tygodnie.
Co ważne, nie żadnego znaczenia, w jakim trybie były ukończone studia, ponieważ dyplom studiów dziennych i zaocznych daje absolwentowi te same uprawnienia. Dlatego też program studiów zaocznych musi utrzymywać równie wysoki poziom, co w przypadku studiów dziennych. Zatem nie musisz obawiać się, że decydując się na tryb zaoczny Twoje wykształcenie straci na jakości.

Studia zaoczne – Jak długo trwają?

Długość studiów zaocznych jest uzależniona od danego kierunku. Ponieważ program jest realizowany w nieco innym trybie, mogą one trwać tyle samo co studia dzienne, jednak czasem są dłuższe o semestr lub więcej. Tutaj warto przypomnieć, że studia licencjackie prowadzone w trybie dziennym trwają zazwyczaj 6 semestrów, studia inżynierskie 7 semestrów, a magisterskie 4 semestry. Warto mieć na uwadze, że w przypadku studiów zaocznych czas ten może się wydłużyć. Zawsze sprawdź konkretny kierunek, by dowiedzieć się, na ile semestrów zostały rozłożone zajęcia.

Jakie są zalety studiów zaocznych?

Największą zaletą studiów zaocznych jest oczywiście możliwość swobodnego zarządzania swoim czasem. Dzięki temu, że zajęcia odbywają się co kilka tygodni w weekendy, cały pozostały czas masz do własnej dyspozycji. Nie trzeba rezygnować z pracy, aby rozpocząć naukę w trybie zaocznym. Podobnie jest w przypadku innych zobowiązań, takich jak prowadzenie domu czy wychowywanie dzieci. Zorganizowanie codziennej opieki dla dziecka bardzo często bywa trudne i kosztowne. Jednak jeśli zjazdy odbywają się co kilka weekendów, to zaplanowanie wszystkiego staje się dużo łatwiejsze. Dzięki studiom zaocznym nie musisz także przeprowadzać się do miasta, w którym znajduje się interesujący Cię kierunek. Oszczędzasz w ten sposób pieniądze, ponieważ zmniejszasz koszty utrzymania, które musiałbyś ponieść w większym mieście. Zamiast płacić za cały miesiąc wynajmu, wystarczy zaplanować kilka noclegów. Podobnie jest w przypadku dojazdów, więc oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Coraz częściej studia zaoczne odbywają się przez Internet jako studia online.

Studia zaoczne – Dla kogo będą dobrym rozwiązaniem?

Nie tylko osoby pracujące czy zajmujące się domem powinny zainteresować się studiami zaocznymi. To dobre rozwiązanie także dla tych, którzy dopiero co zdali maturę. Dzięki takiemu trybowi studiowania mogą jednocześnie zdobywać wykształcenie i doświadczenie w przyszłym zawodzie. Z pewnością zostanie to docenione przez potencjalnych pracodawców. Tak więc studia wieczorowe są niemal dla każdego!