Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Jak się nie stresować przed maturą? Co jest dobre na stres?

Jak się nie stresować przed maturą? Co jest dobre na stres?

Matura to ważne wydarzenie, które może zaważyć o dostaniu się na wymarzony kierunek. Nic dziwnego, że egzamin dojrzałości wiąże się z dużym stresem. W końcu przygotowujesz się do niego przez całe liceum. To nic złego się bać, jednak ciągły stres i zmęczenie może zaważyć także na wyniku egzaminu. Z tego powodu mamy dla Ciebie kilka porad, które podpowiedzą ci jak walczyć ze stresem, abyś w dzień matury mógł skupić się na zadaniach.

 

Zacznij naukę jak najwcześniej

 

Nie ma jednej idealnej metody na to, jak się nie stresować, jednak jedno jest pewne. Im bardziej będziesz przygotowany, tym łatwiej będzie ci zachować spokój podczas egzaminu, dlatego warto robić notatki na bieżąco. Nie warto zostawiać sobie wszystkiego na ostatnio chwilę, bo może się okazać, że ilość materiału Cię przytłoczy. A wtedy łatwo o panikę czy czarnowidztwo. Jeżeli rozpoczniesz przygotowania już kilka miesięcy wcześniej, zdążysz powtórzyć cały materiał, a to z pewnością doda Ci pewności siebie. Taka nauka będzie także najbardziej efektywna i pozwoli Ci uzyskać lepszy wynik. Możesz również poznać kilka sposobów na szybszą naukę.

 

Nie zapominaj o odpoczynku

 

W czasie przygotowań do egzaminu maturalnego często uczymy się do późna, zapominamy o odpowiedniej ilości snu, odpoczynku czy zdrowej diecie. A przecież przemęczony organizm jest znacznie bardziej podatny na stres! Dlatego warto zadbać o siebie szczególnie w trakcie przygotowań do egzaminu. Pamiętaj o regularnych i odżywczych posiłkach, aby mózg funkcjonował jak najlepiej. Jako przekąska w trakcie nauki świetnie sprawdzi się owoc lub garść orzechów. Nie zapominaj o wysiłku fizycznym to dobry sposób na stres. Przesypiaj przynajmniej 7 godzin w ciągu dnia. Będziesz bardziej wypoczęty i skupiony, a dzięki temu nauka stanie się łatwiejsza. Będąc w pełni sił, zdecydowanie łatwiej Ci będzie uniknąć niepotrzebnych nerwów.

 

Porozmawiaj z kimś

Dobrym sposobem na pozbycie się złych emocji jest rozmowa, z kimś kto nas rozumie. Może Ci się wydawać, że tylko u Ciebie wizja egzaminu wywołuje tak duży stres. Kiedy jednak porozmawiasz, ze swoimi kolegami z klasy, może się okazać, że każdy z nich przeżywa nadchodzące wydarzenie równie mocno. Dobrze jest się w takich chwilach wspierać, umówić na wspólną naukę lub odpocząć od książek i wybrać się gdzieś wspólnie. Pamiętaj, najlepsze na stres jest poczucie, że nie jesteś w tej sytuacji sam. Z przyjaciółmi z pewnością będzie Ci raźniej.

 

Pamiętaj, to nic złego się stresować

 

Jak sobie radzić ze stresem? Co w sytuacji, gdy stosujesz różne techniki opanowania stresu, a ten dalej daje Ci się we znaki? Przede wszystkim uświadom sobie, że to nic złego się bać. To normalne, że chcesz, aby w tym dniu poszło ci jak najlepiej. Trudno więc oczekiwać, abyś był w takiej sytuacji obojętny. Jednak pamiętaj, nawet jeżeli włożysz w przygotowania bardzo dużo czasu i pracy, zawsze coś może pójść nie tak. I dobrze jest to przyjąć do wiadomości. Wiele osób jest zadowolonych ze swoich wyników, ale kiedy przychodzą terminy rekrutacji na studia, okazuje się, że brakuje im kilku punktów. To nie koniec świata i może przytrafić się każdemu. Zatem daj z siebie wszystko, tak, aby być zadowolonym ze swojej pracy, ale nie obwiniaj się jeśli coś pójdzie nie tak. Na pewne rzeczy po prostu nie mamy wpływu. Jeżeli nie podejdziesz do egzaminu maturalnego, jak do sprawy życia i śmierci, z pewnością łatwiej Ci będzie zachować spokój.
Zatem nie martw się na zapas. Wszystkim maturzystom życzymy połamania długopisów i ich wymarzonych wyników z egzaminu!