Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Sposoby na szybką naukę. Czy znasz je wszystkie?

Sposoby na szybką naukę. Czy znasz je wszystkie?

Czas przed sesją, ale też przed jakimkolwiek testem czy egzaminem to moment, kiedy studenci gorączkowo szukają sposobów na to, by w możliwie najszybciej przyswoić sobie wymagany przez prowadzącego zajęcia materiał. Pamiętaj jednak, że innowacyjne metody uczenia się często bywają zawodne, ponieważ każdy z nas uczy się w nieco inny sposób. Czasem lepiej skupić się na szczegółach i zwrócić uwagę na to, jak Tobie najłatwiej się uczyć i co pomaga w nauce. Poznaj sposoby na skuteczną naukę.

 

Systematyczność i powtarzanie kluczem do sukcesu

Czy znasz powiedzenie, że „kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym spadaniem”? Na tym właśnie polega istota nauki. Zanim zaczniesz uczyć się do kolokwium, dobrze zrobi Ci nauka uczenia się. Aby cokolwiek zostało w Twojej głowie na dłużej, musisz zadbać o to, by konkretna informacja została powtórzona wiele razy. Chcąc więc nauczyć się czegoś, podziel najpierw materiał na mniejsze części i zaplanuj, kiedy będziesz uczyć się konkretnej partii. Jeżeli będziesz trzymać się planu działania o wiele łatwiej osiągniesz zamierzone rezultaty.
Jak dużo czasu należy poświęcić na powtórkę? Okazuje się, że wystarczy powtarzać materiał przez przynajmniej 40 sekund, by pamiętać znacznie więcej.

 

Opowiedz, czego się nauczyłeś

Jak uczyć się na pamięć? Wiesz już, że powtarzanie to dobry sposób na utrwalanie informacji. Co jednak można zrobić, by sobie pomóc w tym procesie? Jak zapamiętywać? Nauka zapamiętywania nie jest wcale tak wymagająca. Jak pokazują badania przeprowadzone przez prof. Wiktora Bouschera, szybkie zapamiętywanie staje się znacznie łatwiejsze, gdy osoba ucząca się opowiada innej osobie o tym, czego właśnie się dowiedziała.
Ta metoda szybkiego uczenia się przynosi korzyści, bo wówczas mózg angażuje dodatkowe zmysły do tego, by przekazać informację. To właśnie włożony wysiłek w przekazywanie komunikatu ułatwia zapamiętywanie.

 

Odręcznie notuj…. i rysuj

Innym prostym, ale skutecznym sposobem na szybkie zapamiętywanie, jest notowanie odręczne. Jeżeli podczas wykładu chcesz zapamiętać jak najwięcej, rób notatki długopisem czy piórem, zrezygnuj natomiast z zapisywania treści na komputerze. Pisząc na komputerze jesteś w stanie zanotować więcej niż odręcznie – działa to jednak na Twoją niekorzyść. Na komputerze zwykle można pisać bezrefleksyjnie, podczas, gdy pisanie odręczne przebiega nieco wolniej i żeby zdążyć bardzo często trzeba parafrazować treści czy zapisywać je innymi słowami.

Wysiłek włożony w formułowanie treści notatki sprawia, że wiele informacji zostaje automatycznie zapamiętane. Powiesz, że wolisz pisać na komputerze, bo bardzo często podczas robienia notatek zdarzyło Ci się coś rysować na marginesach? Otóż, takie bazgroły – wbrew pozorom – działają na Twoją korzyść. Potwierdzają to badania prof. J. Andrade z Uniwersytetu Plymouth, która odkryła, że osoby, które podczas słuchania wykładu szkicują są w stanie zapamiętać nawet 30 proc. informacji więcej niż inni. Jaki związek ma rysowanie z zapamiętywaniem? Otóż, nawet rysowanie czegokolwiek pozwala na utrzymanie takiego poziomu skupienia, który umożliwia przyswajanie informacji.

 

Pamiętaj o przerwie… najlepiej na łonie natury

 

Nie wiesz, jak szybko się nauczyć na pamięć konkretnych partii materiału? Jednorazowo nie przesadzaj z ilością dostarczanej wiedzy i staraj się robić sobie przynajmniej 10-minutowe przerwy. To czas, kiedy Twój umysł będzie w stanie odpocząć od wysiłku, a także opanować stres.
Co ciekawe, najlepiej odpoczywać na świeżym powietrzu. Dlatego, jeżeli masz możliwość, po nauce udaj się na spacer czy wyjdź do ogrodu. Poczujesz się lepiej i będziesz mieć więcej energii do działania.
Możesz podzielić swój czas nauki na bloki, np. uczysz się 25-45 minut, robisz przerwę 10 minut i znowu wracasz do nauki.

 

Skoncentruj się i pozbądź się rozpraszaczy

Bardzo często szukamy innowacyjnych metod na naukę, gdy tymczasem najlepsze są proste rozwiązania. Jeżeli chcesz nauczyć się czegoś przed sesją na studiach, musisz poświęcić temu czas i swoją uwagę. Aby się skupić na zadaniu, zamknij się w cichym miejscu, wyłącz media społecznościowe i telewizor, a następnie zajmij się czytaniem materiału.
Ciągłe zerkanie na telefon nie ułatwi Ci pracy, dlatego wycisz go i odstaw go w miejsce, w którym nie będziesz mieć do niego dostępu.
Zastanów się również, w jaki sposób najlepiej jest Ci się skupić na nauce. Niektórzy preferują czytanie, inni nagrywają swój głos na dyktafon, a następnie słuchają materiału, jeszcze inni tworzą notatki na podstawie przeczytanych treści.
Wypracuj swoją metodę nauki i osiągaj sukcesy edukacyjne na studiach inżynierskich i licencjackich!