Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Jak rozwiązywać egzamin maturalny, aby mieć jak najwyższy wynik? Nasze wskazówki

Jak rozwiązywać egzamin maturalny, aby mieć jak najwyższy wynik? Nasze wskazówki

Od egzaminu maturalnego bardzo wiele zależy. Zdobycie odpowiedniej punktacji może przesądzać o dostaniu się na wymarzone studia. Sposobem na to, jak dobrze zdać maturę, jest nie tylko posiadanie wiedzy, ale także umiejętność rozwiązywania zadań oraz opanowania nerwów. Osoby przygotowujące się do testów, muszą zaznajomić się ze strukturą arkuszy maturalnych i rozumieć, w jaki sposób przebiega egzamin. Co jeszcze należy wiedzieć, by jak najlepiej sobie poradzić?

Ważna porada maturalna – uważnie czytaj polecenia i teksty źródłowe

Czytanie ze zrozumieniem to ważna umiejętność przydatna nie tylko podczas egzaminów maturalnych, ale też innych testów, jak i w życiu codziennym. Dzięki prawidłowej interpretacji poleceń można poprawnie odpowiedzieć na pytanie. Jeśli jest w formie otwartej – należy skupić się na konkretach. Koncentracja jest niezwykle istotna. Podczas rzetelnej analizy tekstów źródłowych można znaleźć przydatne wskazówki. Informacje zawarte w treści naprowadzają na znalezienie poprawnych odpowiedzi, wiele można z nich wywnioskować.

Najpierw zajmij się pytaniami testowymi

Wśród porad na to, jak dobrze zdać maturę, można znaleźć takie, które zalecają skupienie się w pierwszej kolejności na zadaniach zamkniętych. Dla większości przedmiotów pytania testowe stanowią mniej więcej połowę z puli punktacji. Nie należy zostawić pustych miejsc. Jeśli nie zna się odpowiedzi na dane zagadnienie, warto dokonać decyzji intuicyjnie. Test wyboru daje szanse na zdobycie punktów, nawet gdy nie ma się wiedzy z danego obszaru.

Zacznij od zadań, na które znasz odpowiedź

Rozwiązując egzamin w formie pisemnej, właściwym podejściem jest rozpoczęcie od pytań, na które zna się odpowiedzi. Zatrzymując się przy punktach, które sprawiają trudność, można stracić cenny czas i nerwy. Do tego typu zadań wraca się na koniec.

Pamiętaj o czasie

Na początku trzeba przejrzeć arkusz i sprawdzić, czy niczego nie brakuje. Należy zapoznać się z jego strukturą i instrukcją nanoszenia wyników, a także wypełnić wszelkie potrzebne informacje. Przy przenoszeniu rozwiązań na kartę odpowiedzi ważne jest zachowanie uwagi i pełne skupienie.

Nie warto pisać w brudnopisie i przepisywać rozprawkę czy inną dłuższą wypowiedź pisemną na czysto. Pochłania to cenne minuty, które podczas egzaminu szybko uciekają. Niewłaściwy fragment zawsze można skreślić. Estetyka tutaj nie ma takiego znaczenia jak treść.

Tzw. lanie wody również nie ma sensu. Trzeba umieć trafić w klucz odpowiedzi. Rozbudowane opisy nie zastąpią konkretnych informacji, za które przyznawane są punkty. Dobrze, jeśli na koniec zostanie czas, by przejrzeć wszystko jeszcze raz.

Należy również pamiętać o tym, by rozwiązując zadania z matematyki, określić warunki zadania i zaznaczyć odpowiedź.

Jak dobrze zdać maturę? Ćwicz na arkuszach maturalnych z poprzednich lat

Przygotowując się do tego, by dobrze zdać maturę, warto przeglądać arkusze z poprzednich lat. Jest to doskonały sposób, by powtórzyć wiadomości, a także zapoznać się z typowymi rodzajami zadań oraz poziomem ich trudności. Wprawiając się w rozwiązywanie tego rodzaju egzaminów, można oswoić się z jego formatem, co zwiększa pewność siebie podczas matury. Analiza poleceń i swoich odpowiedzi pozwala rozpoznać własne słabe strony i skupić się na tych partiach materiału, które wymagają dodatkowej pracy.

Odpoczynek, opanowanie nerwów i pozytywne myślenie

Egzamin maturalny to ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Towarzyszy mu stres, co jest naturalne przy tego typu okolicznościach. Dobre samopoczucie i pozytywne myślenie mają duży wpływ na efektywność działania, dlatego poza opanowaniem materiału, znaczenie ma również kondycja psychofizyczna. Przygotowując się do matury, trzeba pamiętać o odpoczynku i aktywnościach fizycznych, które pomagają rozładowywać stres. Zachowanie równowagi między nauką a odprężeniem, a także przyswojenie technik opanowywania nerwów, jak np. świadome oddychanie, mają wpływ na koncentrację i pozwalają osiągać najlepsze wyniki.