/  Blog   /  Studia hybrydowe – nowoczesna forma nauki

Studia hybrydowe – nowoczesna forma nauki

Korzystając z nowoczesnych technologii i szans, jakie stwarza cyfryzacja, można realizować studia hybrydowe, które łączą zajęcia online ze stacjonarnymi. W ostatnich latach ten system kształcenia cieszy się coraz większą popularnością. Kto powinien rozważyć taką formę pobierania nauki i jakie zalety ma ten tryb studiowania?

Czym są i jak wyglądają studia hybrydowe?

Na studiach hybrydowych zajęcia, które mogą odbyć się na odległość, organizowane są w formie online. Wykłady prowadzone są w czasie rzeczywistym i można w nich aktywnie uczestniczyć, ale też odtwarzać je o dowolnej porze wedle swoich preferencji i możliwości. Do wirtualnej nauki służą specjalne platformy e-learningowe. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, by móc korzystać w każdej chwili z dowolnego miejsca z zamieszczonych w systemie materiałów.
Część programu realizowana jest w trybie stacjonarnym. Zazwyczaj są to ćwiczenia, których założeniem jest spotkanie twarzą w twarz ze studentami i nauka umiejętności praktycznych, których nie dałoby się tak efektownie przekazać za pośrednictwem komputera. Również egzaminy i zaliczenia najczęściej przeprowadzane są w siedzibie uczelni.

Studia hybrydowe – dla kogo?

Ze studiów hybrydowych, tak jak z trybu stacjonarnego i niestacjonarnego, może korzystać każdy. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych formalnych wymagań, które różniłyby się od tych przypisanych pozostałym formom kształcenia.
Ten styl studiowania dobrze sprawdza się w przypadku osób, którym brakuje czasu, by odwiedzać uczelnie w standardowym trybie. Forma hybrydowa jest bardziej elastyczna, pozwala dostosować naukę do harmonogramu pracy. Również opiekunowie dzieci, czy starszych rodziców mają szansę, by skorzystać z możliwości, jakie daje studiowanie łączące zajęcia online ze stacjonarnymi.

Programy hybrydowe to także szansa dla studentów mieszkających w sporej odległości od ośrodków akademickich. Część nauki online pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdy. Żeby studiować w takim trybie, należy być systematycznym i zorganizowanym, by zmobilizować się do samodzielnego studiowania przed komputerem w wolnym czasie.

Dlaczego warto studiować w takim systemie?

Studia, niezależnie od formy kształcenia, są szansą na rozwój osobisty, stwarzają warunki do tego, by zdobywać wiedzę, nowe kwalifikacje, umiejętności i poszerzać horyzonty. W trybie hybrydowym osiąga się takie samo wykształcenie jak w toku studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych, a może być wygodniejsza dla wielu osób, ponieważ pozwala na połączenie nauki z pracą zawodową, opieką nad dziećmi, czy też podróżami. Podczas części zajęć, które są realizowane na uczelni, można zintegrować się z grupą i poznać osobiście wykładowców. Materiały zamieszczane online są rzetelnie opracowane i dostępne w każdym momencie, dzięki temu zyskuje się szanse na utrwalanie wiadomości o dowolnej porze.