Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Notatki na studiach: jak je robić, żeby łatwiej zdać?

Notatki na studiach: jak je robić, żeby łatwiej zdać?

Umiejętność sporządzania efektywnych notatek jest bardzo przydatna na studiach. Ten etap edukacji znacząco różni się od zajęć w szkole średniej. Studenci muszą nauczyć się wyłapywać najważniejsze informacje, by je zapisać i móc z nich korzystać w późniejszym czasie. Skuteczne notatki są pomocne w zrozumieniu i zapamiętaniu materiału, a dzięki nim można zaoszczędzić czas, przygotowując się egzaminu, znacząco ułatwiają przyswajanie wiedzy.

Zeszyty na studiach – w czym robić notatki na studiach?

Chociaż notatki z wykładów nie są obowiązkowe, warto je robić. Osoby, które rozpoczynają ten etap nauki, zastanawiają się, jakie zeszyty na studiach są najodpowiedniejsze, a może lepiej przyjść na zajęcia z laptopem, notebookiem lub tabletem z rysikiem? To zależy od osobistych preferencji. Jednak podczas pisania odręcznego łatwiej zapamiętać treści.

Do organizacji notatek na studiach polecane są większe bruliony lub kołonotatniki. Dzięki temu, że można je podzielić na kilka sekcji, łatwo odnaleźć określony temat. W niektórych modelach kartki są podziurkowane i można je wygodnie wyjąć w razie potrzeby. Daty wykładów lub osobne przedmioty łatwo oddzielić i uporządkować, używając dodatkowo karteczek samoprzylepnych.

Jeszcze jedną możliwością tego, jak zapisywać treści, jest nagrywanie ich na dyktafon. Przed skorzystaniem z tej opcji należy uzyskać zgodę osoby prowadzącej zajęcia, by uniknąć ewentualnych nieporozumień.
W przypadku studiowania przez Internet, które umożliwia m.in. Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu, notatki z wykładów są zbędne. Wszelkie materiały umieszczane są na platformach e-learningowych i można je wielokrotnie odtwarzać.

Jak robić notatki? Sposoby notowania

Żeby robić efektywne notatki na studiach, należy rozumieć ich treść. Ważne jest to, by aktywnie słuchać i zapisywać najważniejsze informacje. Można też zapisać niejasne zagadnienia, by doczytać o nich po zajęciach i dowiedzieć się więcej.

Jednym ze sposobów na to, jak robić notatki, jest dbanie o przejrzysty układ treści – robienie nagłówków, list, podpunktów, a także używanie kolorowych zakreślaczy do zaznaczania najbardziej istotnych informacji. Nie należy pisać każdego słyszanego zdania, a wyłuskiwać najważniejsze kwestie i odnotować je swoimi słowami. Pomocne są również różnego rodzaju diagramy, skróty słowne, grafiki i symbole, a także mapy skojarzeń. Dzięki nim łatwiej zapamiętać wiadomości.

Dlaczego warto robić notatki z wykładów?

Samodzielnie robienie notatek studenckich wymaga słuchania wykładu, co mobilizuje do uczestniczenia w zajęciach, zaangażowania i skupienia uwagi. Notując treści, automatycznie się je przyswaja i później szybciej się z nich uczy i lepiej zapamiętuje, co wpływa na większe szanse pomyślnie zakończonej sesji na studiach. Własnoręczne zapiski są łatwiejsze do zrozumienia, niż materiały, które kseruje się od innych osób. Mając swoje skrupulatnie opracowane zeszyty, można czuć się studentem rzetelnie wykonującym swoje obowiązki i mieć poczucie dobrze wykorzystanego czasu, a uporządkowana wiedza jest dodatkowo dobrym sposobem na zmniejszenie stresu podczas kolokwium. Notatki są też cennym zasobem, którym można się podzielić z innymi żakami, którzy nie mogli uczestniczyć w zajęciach. Koleżeństwo jest doceniane.