Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Obrona pracy licencjackiej — jak wygląda i jak się przygotować?

Obrona pracy licencjackiej — jak wygląda i jak się przygotować?

Zwieńczeniem studiów I stopnia jest oczywiście obrona pracy licencjackiej. Pomyślne przejście przez ten etap jest konieczne do uzyskania dyplomu. Właśnie dlatego u wielu osób wywołuje stres i wątpliwości, jednak całkiem niepotrzebnie. Jeśli tylko odpowiednio się przygotujesz, to obrona pracy będzie dla Ciebie tylko formalnością. Co zatem trzeba wiedzieć? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Obrona licencjatu – jak to zrobić?

Pamiętaj, że celem obrony pracy jest udowodnienie członkom komisji, że praca została napisana przez Ciebie samodzielnie. Dlatego podstawą oceny jest nie tylko sama praca, ale przede wszystkim Twoja znajomość opisanej przez siebie teorii czy przeprowadzonych wyników badań. Z tego powodu, jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów, skup się na powtórzeniu zawartych w pracy treści, a mogą Ci w tym pomóc sposoby na szybką naukę. Kiedy będą Ci dobrze znane, z pewnością nie będziesz musiał martwić się o wynik obrony. Pamiętaj także, że celem komisji nie jest utrudnienie, a ułatwienie pozytywnego przejścia tego etapu. Recenzenci czy promotorzy mają zwykle duże doświadczenie w pracy ze studentami i wiedzą jak duży to stres. Nawet jeśli się zająkniesz czy przejęzyczysz, nikt nie zwróci na to większej uwagi. Tutaj liczy się tylko Twoja wiedza.

Jak wygląda obrona pracy licencjackiej ?

Obrona pracy może się minimalnie różnić w zależności od uczelni. Dlatego przed jej rozpoczęciem upewnij się, jak wyglądają wszelkie procedury. Naradź się również ze swoją grupą, co przygotować dla komisji, by uniknąć niezręczniej sytuacji. Oczywiście zadbaj też o odpowiedni do okazji strój, który podkreśli ważność tego dnia. Nie zawsze musi być to ubranie galowe, ale powinno być schludne i eleganckie.

Często ustalana jest kolejność, w jakiej studenci będą wchodzili do sali. Zwykle wpuszcza się jednocześnie co najmniej dwóch studentów, choć jest to zależne od procedur uczelni. Kiedy już nadejdzie Twoja kolej, przechodzisz po prezentacji. Przedstawiasz siebie, temat swojej pracy oraz jej najważniejsze punkty. Prezentacja może być przedstawiona tylko w formie ustnej lub posiłkując się prezentacją graficzną. Jeśli Twoja praca ma charakter empiryczny, powinieneś przedstawić istotne zależności i wykresy oraz oczywiście wyniki przeprowadzonych badań. Komisja zada Ci również kilka pytań dotyczących Twojej pracy. Pamiętaj, że mogą dotyczyć one zarówno części praktycznej, jak i teoretycznej. Po wszystkim pozostaję już tylko czekać na wynik. Zatem ile trwa obrona pracy licencjackiej? Zazwyczaj na jedną osobę poświęca się około kilkunastu minut.

Obrona pracy licencjackiej to ważny dzień i może wiązać się ze sporą dawką nerwów, dlatego warto też zastosować różne sposoby na opanowanie stresu. Jednak z perspektywy czasu zapewne będziesz dobrze go wspominać. To doskonała okazja, by być może ostatni raz spotkać się z kolegami z roku oraz prowadzącymi. Warto podejść do tego dnia z optymizmem, ponieważ masz duże prawdopodobieństwo sukcesu. Co jednak w przypadku, gdy nie uda Ci się obronić pracy? To nie koniec świata. Możesz ubiegać się o ustalenie innego terminu obrony, zazwyczaj decyzję o tym podejmuje dziekan.
Powodzenia!