Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Rekrutacja na studia. Krok po kroku – przewodnik

Rekrutacja na studia. Krok po kroku – przewodnik

Rekrutacja na studia może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowanym procesem. Należy pamiętać o wyznaczonych terminach, dostarczyć komplet dokumentów oraz wiedzieć jak policzyć punkty, które decydują o przyjęciu na dany kierunek. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który pomoże Ci przejść przez proces rekrutacji bez większych problemów. Zobaczysz, że dopełnienie wszystkich formalności wcale nie musi być trudne!

 

Rekrutacja na studia – co warto wiedzieć?

 

Terminy składania dokumentów na studia

 

Aby dostać się na ciekawy kierunek, nie wystarczy zadbać o świetne wyniki na maturze. W tym przypadku pierwszą i najważniejszą sprawą jest terminowość. Jeżeli złożysz dokumenty za późno, z pewnością przekreślisz swoje szanse na studiowanie. Dlatego zawsze sprawdzaj terminy zgłoszeń i składania dokumentów. Mogą się one różnić w zależności od uczelni czy kierunku studiów. Na ULT rekrutacja na studia trwa zwykle od maja do końca sierpnia lub końca września. Dlatego należy sprawdzać na bieżąco informację dotyczących terminów rekrutacji na konkretny kierunek, który Cię interesuje. Pamiętaj także o wniesieniu opłat rekrutacyjnych.

 

Co jest brane pod uwagę przy rekrutacji na studia?

 

Drugą ważną sprawą jest przeliczanie punktów, które są brane pod uwagę w trakcie rekrutacji. Przedmioty zależą od kierunku studiów, na jaki aplikujesz. Zwykle są to 3 przedmioty – język polski, język obcy oraz jeden przedmiot z listy do wyboru. Dla każdego przedmiotu jest podany współczynnik, przez który należy pomnożyć swój wynik z matury. Następnie uzyskane przeliczone punkty sumuje się i w ten sposób otrzymujemy końcową punktację.
Oczywiście przedmioty rozszerzone są lepiej punktowane, niż podstawowe, jeśli jednak uzyskasz z nich niższy wynik, nie martw się. Jeśli wyniki z części podstawowej są dla ciebie korzystniejsze, to właśnie one będą brane pod uwagę.

 

Jakie dokumenty są potrzebne podczas rekrutacji?

 

Na ULT wszystko jest zależne od stopnia studiów, na jakie aplikujesz. Przykładowo na studiach licencjackich i inżynierskich niezbędne jest świadectwo maturalne, natomiast w przypadku studiów magisterskich dyplom ukończenia studiów I stopnia bądź magisterskich jednolitych. Dokładną listę należy sprawdzić na stronie kierunku, który Cię interesuję.

Dokumenty, które muszą złożyć osoby aplikujące na studia licencjackie i inżynierskie to:

  • podanie na formularzu według wzoru
  • świadectwo maturalne
  • ankieta osobowa
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
  • 1 fotografie w formie tradycyjnej o wymiarze 37×52 mm
  • 1 fotografie w formie elektronicznej o wymiarze 200×250 mm, 600 dpi

 

Drugi nabór na studia – na czym polega?

 

Jeżeli z jakiegoś powodu nie udało Ci się dostać na wybrany kierunek w pierwszym terminie, to jeszcze nic straconego. W przypadku, gdy limit miejsc nie został wypełniony, uruchomiany zostaje drugi nabór, więc nic nie sto na przeszkodzie, by aplikować ponownie.

 

Na ile uczelni można składać dokumenty?

 

Nie ma ograniczeń związanych z liczbą uczelni, na które możesz aplikować w danym roku. Pamiętaj jednak, że zwykle konieczne jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej. Dlatego na początku uwzględnij jaką kwotę możesz przeznaczyć na ten cel. Większa liczba placówek, do których się zgłosisz, zwiększa nie tylko Twoje szanse, ale także koszty.

 

Na ile kierunków studiów można składać dokumenty?

 

Ilość kierunków, na które możesz aplikować, jest zwykle uzależniona od danej uczelni. Na jednej możesz rekrutować na dowolną liczbę kierunków, a na innej musisz ograniczyć się np. do trzech. Jeśli natomiast aplikujesz na kierunki znajdujące się na różnych uczelniach, to nie musisz martwic się o tego typu ograniczenia.

 

Ile kosztuje rekrutacja na studia?

 

Wysokość opłaty rekrutacyjnej jest uzależniona od uczelni. Na ULT koszt rejestracji na wybrany kierunek wynosi 85 złotych. Jeżeli obowiązuje Cię egzamin pisemny, ustny lub rozmowa kwalifikacyjna, musisz wpłacić 100 zł.

 

Czy dokumenty na studia trzeba składać osobiście?

 

W przypadku kiedy nie masz możliwości złożenia dokumentów osobiście, ktoś inny może zrobić to za Ciebie, jeśli udzielisz mu pełnomocnictwa.