Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Studia magisterskie – czy warto? Czy studia II stopnia muszą być powiązane z licencjatem?

Studia magisterskie – czy warto? Czy studia II stopnia muszą być powiązane z licencjatem?

Wyższe wykształcenie pomaga zdobyć wymarzony zawód lub może być decydującą kwestią, jeśli chodzi o awans. Wiedza i umiejętności zdobyte na studiach mogą okazać się przydatne, nawet gdy Twoja ścieżka kariery nie jest ściśle powiązana z ukończonym kierunkiem. Dlatego kontynuowanie nauki w szkole wyższej to dobry pomysł, nawet jeśli Twoją motywacją jest samorozwój i zgłębianie interesujących Cię tematów. A co w sytuacji, gdy zmienisz zdanie i będziesz chciał kontynuować naukę na studiach magisterskich niezwiązanych z licencjatem? I czy w ogóle zdecydować się na studia II studia? W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.

Studia licencjackie czy magisterskie?

Studia licencjackie to inaczej studia I stopnia. Trwają zazwyczaj 6 semestrów i kończą się obroną pracy licencjackiej. Po ich ukończeniu absolwent otrzymuje tytuł licencjata, co umożliwia mu podjęcie dalszej nauki na studiach II stopnia, czyli magisterskich.
Studia magisterskie zwykle trwają 4 semestry, choć na kierunkach technicznych są to raczej 3 semestry. Różnica jest spowodowana tym, że aby uzyskać tytuł inżyniera, studiuje się o semestr dłużej, niż w przypadku studiów licencjackich.
Możliwe są także studia magisterskie jednolite. W tym przypadku tytuł naukowy otrzymuje się dopiero po 5 latach i nie jest on poprzedzony obroną pracy licencjackiej jak w przypadku studiów niejednolitych, podzielonych na I i II stopień.

Studia magisterskie – czy warto kontynuować naukę?

Studia magisterskie to doskonały sposób na poszerzenie swojej wiedzy ze studiów I stopnia, ale nie tylko. Jeśli zdecydujesz się na studia online dzienne, będziesz mógł w pełni skupić się na nauce, a poza tym cieszyć się życiem studenckim jeszcze kilka semestrów.
Osoby, które już podjęły pracę w zawodzie i chcą zdobywać nowe kompetencje, jakie mogą okazać się przydatne w ich środowisku zawodowym, również powinny wybrać się na studia magisterskie. Zdobyty tytuł magistra pokazuje, że jesteś skupiony na swoich celach, a także poważnie traktujesz rozwój swojej kariery.

Należy również wziąć pod uwagę, że tytuł magistra jest w dzisiejszych czasach rzeczą powszechną. Podczas aplikowania na wiele stanowisk może się okazać niezbędny, aby pozytywnie przejść proces rekrutacji. Dlatego warto poświęcić te dwa lata na naukę, aby późnej znacznie ułatwić sobie poszukiwania pracy, czy ubieganie się o awans. W bardzo wielu zawodach wyższy tytuł naukowy wiąże się także z większymi zarobkami.
Pamiętaj, że studia magisterskie mogą się także okazać wstępem do dalszej kariery naukowej. Jeśli czujesz, że zgłębianie wiedzy i przekazywanie jej innym to właśnie to, co chcesz robić, po studiach II stopnia możesz zdecydować się na szkołę doktorską. To również doskonały sposób na to, by stać się szanowanym specjalistą w danej dziedzinie. Dlatego warto pozostawić sobie tę możliwość i zdobyć tytuł magistra.

Czy po studiach licencjackich można iść na dowolne studia magisterskie?

W dużej mierze zależy to od uczelni. Często bywa tak, że w trakcie studiów zmieniasz zainteresowania lub zdobywasz pracę w sektorze zupełnie niepowiązanym z Twoim kierunkiem studiów licencjackich. W takim wypadku warto wziąć pod uwagę studia magisterskie, które nie będą kontynuacją licencjatu.
W przypadku części szkół wyższych nie ma znaczenia, jakie studia I stopnia ukończysz. Wystarczy wziąć udział w rekrutacji i przejść ją pomyślnie, by móc uczestniczyć w zajęciach. Oczywiście w trakcie nauki może się okazać, że konieczne będzie nadrobienie niektórych zagadnień, które były poruszane na studiach licencjackich. Jednak w takich przypadkach wystarczy odrobina chęci i samodyscypliny.
Niektóre uczelnie wymagają od swoich kandydatów zdania egzaminów wstępnych. Wyniki będą decydowały o tym, kto dostanie się na studia magisterskie. Jeśli planujesz złożyć dokumenty na oblegany kierunek, warto rozpocząć naukę do egzaminów wstępnych jak najwcześniej.