Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Czy warto iść na studia? 7 korzyści, jakie daje studiowanie!

Czy warto iść na studia? 7 korzyści, jakie daje studiowanie!

Coraz częściej mówi się o tym, że studia nie dają już gwarancji zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Czy zatem w dzisiejszych czasach warto poświęcać czas na naukę? Jak najbardziej. Badania pokazują, że młodzi ludzie wciąż pragną się kształcić i rozwijać swoje pasje. Dlaczego mimo wciąż zmieniającego się rynku pracy pójście na studia jest dobrym wyborem? Poznaj najważniejsze zalety studiowania.

Czy warto studiować – jak wygląda studenckie życie

Oczywiście nie powinno być to priorytetem, jednak zdecydowanie wiele osób wspomina studia jako najlepszy okres w życiu. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mieli możliwość studiować dzienne. Życie towarzyskie na uniwersyteckich kampusach kwitnie. Trudno znaleźć lepszą okazję do poznania nowych ludzi i zawierania znajomości. Można udzielać się w wielu organizacjach studenckich, wziąć udział w otrzęsinach czy juwenaliach. Wspomnienia z czasu studiów, a także niektóre przyjaźnie mogą zostać z Tobą na całe życie.

Studia czy praca? Nie musisz wybierać

Posiadanie własnych pieniędzy i usamodzielnienie się bywa bardziej kuszące niż wizja spędzenia kilku kolejnych lat na zajęciach. Problem w tym, że później w natłoku codziennych obowiązków coraz trudniej jest znaleźć czas na naukę, a dyplom uczelni wyższej może okazać się niezbędny do podjęcia lepiej płatnego stanowiska. Na szczęście obecnie są dostępne różne formy kształcenia, które nie wykluczają osób aktywnych zawodowo. Dlatego nie musisz wybierać między pracą a studiami.

Rozwijanie swoich pasji

Chęć rozwijania się i zgłębiania wiedzy powinna być wystarczającą motywacją do podjęcia studiów. Jednak czy warto studiować kierunek, z którym nie wiąże się przyszłości zawodowej? Wbrew pozorom tak. Dzięki studiom możesz wejść w środowisko osób, które podzielają Twoje zainteresowania. Poza tym rozwijasz się intelektualnie i uczysz konsekwencji w działaniu. W trakcie może się również okazać, że kierunek, który początkowo wiązał się jedynie w Twoim hobby, przerodził się w pomysł na życie.

Budowanie ciekawego CV

Ukończenie studiów wiele mówi o potencjalnym pracowniku. Osoba, której udało się zdobyć dyplom, wydaje się konsekwentna w dążeniu do celu oraz ambitna. Dlatego przyszły pracodawca może docenić Twoje osiągnięcia naukowe, nawet jeśli nie są one bezpośrednio związane z profilem działalności jego firmy. Poza tym CV, w którym widnieje jedynie informacja o ukończeniu szkoły średniej, może wydawać się niezbyt interesujące i po prostu zaginąć w natłoku innych zgłoszeń. Za to ciekawy kierunek studiów pomoże Ci się wyróżnić.

Uprawnienia do wykonywania zawodu

Nieprawdą jest, że studia nie przygotowują do przyszłego zawodu. W końcu wielu ważnych profesji nie można wykonywać bez odpowiedniego wykształcenia. Dlatego personel medyczny, prawnicy, architekci czy pedagodzy zdobywają uprawnienia do wykonywania zawodu właśnie na studiach. Program uwzględnia nie tylko suchą teorię, ale także wymaga odbycia praktyk, zajęć w terenie czy laboratoriów. To cenne doświadczenie, które można zdobyć jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy.

Studia to świetny trening umysłu

Obecnie ciężko znaleźć zawód, w którym nie trzeba się dokształcać. Przepisy i metody pracy zmieniają się tak szybko, że czasami ciężko za nimi nadążyć. Osoby, które miały okazję studiować, mogą radzić sobie znacznie lepiej z przyswajaniem nowej wiedzy. Studia uczą rutyny, w której zdobywanie informacji jest codziennością, a ich sprawne zapamiętywanie to umiejętność, która może procentować nawet przez całe życie.

Weryfikacja planów na przyszłość

Czasem snute latami plany na przyszłość mogą zupełnie nie sprawdzić się w praktyce. Studia to doskonały czas, by sprawdzić, czy naprawdę chcesz wiązać przyszłość z danym kierunkiem. Poznajesz różne zagadnienia w sposób szczegółowy, co często jest niemożliwe bez zasięgnięcia wiedzy akademickiej. Masz szansę poznać dany zawód od zaplecza dzięki praktykom czy nawet rozmowom z prowadzącymi i kolegami ze starszych roczników. Dlatego, zamiast zastanawiać się lub z góry porzucać swoje marzenia, znacznie lepiej jest po prostu próbować.