Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
  /  Blog   /  Jak zarządzać czasem przed maturą i na studiach?

Jak zarządzać czasem przed maturą i na studiach?

Zarówno ucząc się przed maturą, jak i na studiach, umiejętność efektywnego zarządzania czasem jest potrzebna, by realizować założone cele. Dobra organizacja i korzystanie z odpowiednich strategii pozwala nie tylko wypełniać konkretne zadania, zaliczać kolejne semestry i zdawać egzaminy, ale też znaleźć przestrzeń na życie towarzyskie i rozwój zainteresowań. Jest też sposobem na ograniczenie stresu. Jak zarządzać czasem, by osiągnąć równowagę między życiem akademickim a osobistym?

Organizacja czasu – wyznaczanie celów

Przede wszystkim, by mieć motywację do nauki, trzeba zdać sobie sprawę z tego, jaki jest jej cel. Rozumienie sensu wysiłku wpływa na skuteczność działania. Założenia mogą być krótkoterminowe i długofalowe – warto je wypisać i zastanowić się nad tym, czy są możliwe do osiągnięcia – czy dysponuje się odpowiednimi predyspozycjami, by móc im sprostać.

Można je modyfikować, dostosować do swoich możliwości. Ważne jest, by były realne, żeby się nie zniechęcać zbyt wysoko postawioną poprzeczką, a z drugiej strony muszą mobilizować, być atrakcyjne. Stopniowo odhaczając kolejne punkty na swojej liście zadań do wykonania, odczuwa się satysfakcję i większą chęć do działania, co jest dobrym sposobem na to, jak skutecznie uczyć się na studiach lub przygotowywać do matury.

Jak zorganizować sobie czas – analiza, planowanie i ustalanie priorytetów

Również warto przeanalizować swój dotychczasowy sposób nauki i zastanowić się, jak można go udoskonalić. Skuteczna organizacja czasu to też sztuka dobrego planowania – zamiast multitaskingu, czyli wielozadaniowości, zalecane jest wykonywanie działań w sposób sekwencyjny, wybór priorytetów, poświęcenie określonego czasu na konkretne rzeczy. Ustalając kolejność realizacji zamierzonych celów, można skoncentrować się na danej rzeczy, zrobić ją od początku do końca, co pozwoli na pełne skupienie. Jest to jeden ze sposobów na skuteczną naukę. Podejmowanie się kilku spraw jednocześnie, może wprowadzać chaos i zmniejszać wydajność.

Dobrym sposobem na to, jak zarządzać czasem w sposób efektywny jest podzielenie materiału na partie i konsekwentne, systematyczne realizowanie go każdego dnia. Planując naukę i tworząc rozpiskę na każdy dzień, trzeba pamiętać o tym, by pozostawić przestrzeń na odpoczynek. Zbyt duże obciążenie i zostawienie wszystkiego na ostatni moment nie jest dobrą metodą na to, jak uczyć się na studiach. Zarywanie nocy przy wspomaganiu się kawą i napojami energetycznymi oraz brak przerw odbijają się na zdrowiu, prowadzą do wyczerpania i obniżają koncentrację.

Monitorowanie postępów, elastyczność w dostosowywaniu i modyfikacji planów w razie potrzeby oraz refleksja nad jego skutecznością pozwala na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności zarządzania czasem i efektywnością nauki.

Metody zarządzania czasem – technika Pomodoro

Jedną z technik, które warto przetestować, szukając odpowiedniej strategii organizacji czasu nauki, jest metoda Pomodoro. Jest to sposób na to, jak organizować czas, by w pełni wykorzystać możliwości pełnego skupienia i regeneracji. Polega na podzieleniu czasu pracy na interwały wzmożonej nauki i przerwy. W tym systemie czas działania wynosi 25 minut, po nim następuje 5-minutowa pauza na regenerację sił i kolejne 25 minut intensywnego wysiłku umysłowego. Po czterech cyklach następuje dłuższy 15-30-minutowy odpoczynek.

Nazwa Pomodoro pochodzi od kuchennego minutnika, którego używał włoski student Francesco Cirillo, walcząc z prokrastynacją i szukając skutecznej metody zarządzania czasem dla osób, które łatwo się dekoncentrują i tracą zapał do nauki.

Zwiększenie efektywności nauki – jak dobrze organizować czas?

Każda osoba ma swoje własne preferencje dotyczące pory dnia, w której jest najbardziej produktywna. Niektórzy ludzie pełnię swoich możliwości intelektualnych osiągają we wczesnych godzinach, inni wolą uczyć się w nocy. Warto dostosować plan nauki do harmonogramu zajęć, określić pory odpoczynku i wyznaczyć czas dla siebie, by móc się zregenerować.

Poświęcanie całego wolnego czasu na naukę nie sprzyja efektywności. Zdystansowanie się od obowiązków dodaje energii. Relaks jest potrzebny, by mieć siłę na realizację programu, dalszą naukę. Jest to też sposób na zmniejszenie stresu. Żeby móc się skoncentrować i wykonywać zaplanowane zadania, trzeba być wyspanym, ważne jest zdrowe, higieniczne życie.

Na dobrą organizację czasu wpływ ma także odcięcie się od social mediów i odpisywania na wiadomości podczas nauki. Odłożenie telefonu na bok, praca w miejscu, w którym panuje spokój i brak rozpraszaczy, sprzyja szybszemu osiąganiu założonych celów.